Výživa v menopauze

19.04.2024

Změny vedoucí k nežádoucím stavům a nárůstu váhy mohou začít v ženském těle v různých životních obdobích, ale často se výrazněji projevují během premenopauzy a menopauzy.

Premenopauza je fáze, která předchází samotné menopauze, obvykle začíná kolem čtyřicátého roku života, ale může začít dříve, nebo později. Během premenopauzy dochází k postupnému snižování produkce estrogenů a progesteronu, což může způsobit různé nepříjemné symptomy, jako jsou návaly horka, noční pocení, změny nálad a někdy i nárůst hmotnosti.

Samotná menopauza nastává, když žena přestane mít menstruační cykly po dobu alespoň 12 měsíců v důsledku úplného vyčerpání vaječníků. Tento přechod může být také spojen s nárůstem váhy a dalšími změnami v těle.

Je však důležité si uvědomit, že každá žena prochází těmito fázemi individuálně a reaguje na ně různě. Některé ženy mohou začít pozorovat změny v těle a nárůst váhy již v premenopauze, zatímco u jiných mohou tyto změny přijít až později.

JAK ODSTRANIT NEŽÁDOUCÍ PROJEVY

Jedním z důležitých faktorů, kterým můžeme průběh ovlivnit, je výživa. Správná strava může pomoci snížit nepříjemné příznaky spojené s tímto životním obdobím a podpořit celkové zdraví a pohodu.

Klíčem je jídelníček, který obsahuje kvalitní potraviny s vysokým obsahem všech živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, komplexní sacharidy a zdravé tuky. Vybírejte si, co nejvíce přirozené potraviny (libové maso, čerstvé ryby, neochucené mléčné výrobky, čerstvá zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné obiloviny, rostlinné oleje a ořechy) a omezte potraviny, které jsou vysoce průmyslově zpracované.

Důležitá je pravidelnost, nevynechávejte hlavní jídla dne, a dopřejte si dostatek všech živin. Díky pravidelnému přísunu energie zamezíte přejídání nevhodnými potravinami.

Do jídelníčku přidejte potraviny bohaté na fytoestrogeny. Tojsou látky obsažené v některých potravinách, které mají podobné účinky jako estrogeny. Vybírejte fermentované sójové produkty jako je tempeh, nebo miso pasta. Vyšší obsah FE obsahuje také lněné semínko (lněný olej), luštěniny, oves, brokolice, slunečnicové semínko, jahody, nebo červený jetel.

Jezte hlavně podle sebe, protože to, co bude chutnat vám, je dlouhodobě udržitelné.

Co do jídelníčku nepatří jsou průmyslově zpracované potraviny, ty ovlivňují vaše hormony. Obsahují vysoký obsah jednoduchých cukrů (slazené nápoje, sladké pečivo, sladkosti), a také nasycené mastné kyseliny (smažené pokrmy, paštiky, uzeniny, tučná masa). Nevhodné jsou také potraviny typu trvanlivého pečiva, sušenek, polotovarů a instantních výrobků.

Alkohol zhoršuje kvalitu spánku. Alkohol neobsahuje žádné živiny, jednou skleničkou vína však můžete přijmout 600 kJ, což může odpovídat velikosti svačiny. Tělo pro správné fungování potřebuje živiny!

ČEMU ŽENY NEPŘIKLÁDAJÍ DŮLEŽITOST A HRAJE VÝZNAMNOU ROLI

Kromě stravy je důležité věnovat se pravidelnému pohybu, který pomáhá udržet zdravou váhu, posílit kosti, formovat postavu a zlepšit náladu a spánek. S poklesem hladiny estrogenu se zvyšuje riziko osteoporózy. Díky silovému tréninku dochází k zhušťování kostní tkání, zpevňování vazů. V jídelníčku je důležité zajistit dostatek vápníku a vitamínu D, které jsou klíčové pro zdraví kostí. Kromě mléčných produktů mohou být dobrým zdrojem vápníku i tmavě zelené listové zeleniny a ořechy.

JAK VÁM MOHU POMOCI JÁ

Hubnutí v období pre/menopauzy není nemožné, ale nedržte žádné drastické diety. Raději se zaměřte na kvalitní stravu a pravidelný pohyb, což vám pomůže dosáhnout kalorického deficitu a podpoří hubnutí. Pokud potřebujete podporu a inspiraci, můžete se zapojit do online programu, který vám poskytne potřebné informace a podporu během tohoto procesu.

https://www.vyzivamarketa.cz/kurz-pro-zeny/

Klientkám nabízím také možnost individuálního poradenství, které spočívá v úvodní konzultaci, posouzení aktuálního stavu a doporučení. V případě zájmu je možné spolupráci rozvinout do delšího časového úseku, dle aktuálního stavu klientky. Pravidelné schůzky pomáhají ženám se změnou a dodržováním stravovacích a pohybových návyků.

konzultace:

jídelníček na míru https://page.fapi.cz/18594/jidelniceknamiru