Arašídové máslo

25.06.2024

Jak si vybírat arašídové máslo. Jaké jsou nevýhody, a v jakém množství nám neublíží?

Jedná se o potravinu, o které se dá říct, že je univerzální a variabilní. Může sloužit jako zdravá svačina, doplněk do snídaně, ingredience do dezertů, omáček i marinád. Arašídové máslo je bohaté na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu, takže je ideální pro zdravý jídelníček.

Nevýhodou arašídového másla je vysoký obsah kalorií. I když můžeme arašídové máslo považovat za zdravou potravinu, obsahuje hodně kalorií. Pokud ho konzumujete v nadměrném množství, může to vést k přibývání na váze. Některé druhy arašídového másla obsahují přidaný cukr, sůl, nezdravé tuky a další přísady. Tyto varianty nejsou tak zdravé jako arašídové máslo bez přidaných látek. Proto je důležité při výběru arašídového másla číst etikety a vybírat si varianty s minimem přísad. Arašídové máslo obsahuje vyšší množství omega-6 mastných kyselin. I když jsou omega-6 důležité pro zdraví, je důležité je konzumovat v poměru s omega-3 mastnými kyselinami. Nadměrný příjem omega-6 podporuje záněty v těle. Proto je vhodné kombinovat konzumaci arašídového másla s potravinami bohatými na omega-3, jako jsou ryby, lněné semínko a vlašské ořechy.

3 základní varianty:

Arašídové máslo: Vyrobeno pouze z pražených arašídů, bez přidaných látek. Ideální pro zdravý jídelníček. Hledejte 100% arašídové máslo bez soli, cukru a palmového oleje.

Arašídový krém: Kromě arašídů obsahuje i další přísady, jako je cukr, sůl, ztužené tuky a stabilizátory. Méně zdravá varianta, spíše pochoutka, kterou můžete použít do omáček apod. Chuť ztuženého tuku není opravdu moc dobrá.

Dochucované arašídové máslo/krém mohou obsahovat protein, čokoládu, další druhy ořechů, sůl, koření, ale také přidaný cukr. Při výběru dochucovaného arašídového másla je důležité číst etikety a vybírat si varianty s minimem přidaných látek, jako je cukr, nezdravé tuky a umělé příchutě. Ideální jsou varianty, které obsahují pouze arašídy a další přirozené ingredience.

Doporučená denní dávka arašídového másla se liší v závislosti na individuálních potřebách a cílech:

  • Pro udržení zdravé váhy: 20 gramů (cca 2 polévkové lžíce). Toto množství představuje přibližně 120 kalorií, 5 gramů bílkovin a 10 gramů zdravých tuků (ty z ořechů, tedy vlastně luštěnin, arašídy se řadí mezi luštěniny).

  • Pro sportovce a osoby s vyšším energetickým výdejem: 35-50 gramů (cca 2,5-3,5 polévkové lžíce).

  • Pro hubnutí: 15-20 gramů (cca 1-1,5 polévkové lžíce). V tomto případě je důležité kombinovat arašídové máslo s jinými zdravými potravinami a dbát na celkový kalorický příjem.