PLÁNOVÁNÍ A PŘÍPRAVA

05.02.2023

Klíčem úspěšného hubnutí tkví především v plánování a přípravě. Na začátku Vaší snahy je třeba si uvědomit, že jste se rozhodli pro změnu současných návyků, které Vás přivedli ke kilům navíc. Každou změnu je třeba se naučit a vytvořit z ní návyk, jako je například čištění zubů. Pokud si tyto činnost zautomatizujete plánování a příprava Vám již nepřijde tak složité.

  • Stanovte si den v týdnu, kdy se budete věnovat plánování jídelníčku a nákupu. Připravte si nákupní seznam. Ve volnu si nakupte základní trvanlivé potraviny a v týdnu si nakupte už jen čerstvé potraviny. Uvidíte, že ušetříte nejen čas, ale i peníze. Inspiraci, co mít ve špajzce naleznete ZDE.
  • Připravujte si jídlo na více dní dopředu. Díky jídelníčku a nákupu, to půjde hladce. Stanovte si dny, kdy tato příprava bude probíhat. Obvykle to bývá poslední volný den před prací. Dbejte, abyste v jídle zachovali všechny potřebné živiny a zajistili si tak plnohodnotné jídlo, které Vás zasytí. Jak si sestavit plnohodnotné jídlo se dočtete na konci článku SLOŽENÍ JÍDELNÍČKU
  • Na začátek se Vám může celková příprava a plánování zdát složité, začněte tedy plánováním a přípravou svačin. Jakmile si toto osaháte a zautomatizujete přidáte přípravu hlavního chodu. Díky snazší přípravě předejdete frustraci, že Vám něco nejde hned a posílíte sebevědomí a chuť ve svém úsilí pokračovat. 
  • Při přípravě jídla myslete na pestrost, čím více váš pokrm bude hrát barvami, tím více mikronutrientů (vitamíny, minerály) vaše tělo dostane. Barevná paleta dá vašemu jídlu šmrnc. Pestrost si zajistíte jednoduchou záměnou hlavních živin. U sacharidů místo rýže, použijte těstoviny. U bílkovin místo kuřecího masa použijte tuňáka z konzervy. Doplňte libovolnou zeleninou. Inspirujte se ZDE.
  • Sepište si recepty pokrmů, které Vám chutnají. Mějte je vždy k dispozici, kdykoliv budete v pasti s časem, máte připravený seznam a zásoby ve špajzce. 

Výhodou plánování a přípravou je bezesporu úspora času, který můžete věnovat rodině, sportu, nebo jiným činnostem, které Vás baví. Za zmínku také stojí minimalizace stresu a výčitek při šlápnutí vedle. Jak se říká: "Kdo je připraven, není překvapen". Kvalitní jídlo Vás zasytí a doplněním správných živin budete mít více energie.