Losos na quinovo-špenátové peřince

07.10.2020

Naprosto mě nadchla tahle trojkombinace! Navíc tolik zdravotních benefitů 👏

Špenát 🥬obsahuje vitamin C, z minerálů hlavně draslík, nutričně je to kalorická pecka v dobrém slova smyslu, obsahuje přes 90% vodu, zbytek jsou sacharidy a bílkoviny. Vaše porce jídla, tak může být mnohonásobně větší, čímž se zasytíte, ale v rámci udržení váhy budete na svých kaloriích :)

Quinoa 🍚 je to bezlepková obilovina nebušená bílkovinami, mnoho minerály, flavonoidy (rostlinné antioxidanty) a VLÁKNINU, která snižuje hladinu cukru v krvi, cholesterol, zvýšuje pocit nasycení, čímž podporuje hubnutí :)

Losos 🐟 nejznámější zdroj OMEGA 3 mastných kyselin, (to jsou ty, které nám většinou chybí) které pozitivně ovlivňují imunitní systém, pozitivně působí také na srdce a cévy :)

A teď už k receptu.

Připravíme si hrnec a pánvičky:

1 pánev - dáme rozehřát zmražený špenát, já jsem použila Bonduelle listový 400 g, přiklápím poklicí a nechám dusit, zhruba 10 minut.
2 pánev - zpěníme nadrobno nakrájenou 1 cibuli, ke konci přimíchám prolisované 1 stroužek česneku, záleží jaký máte, jak je aromatický. Nechceme česnekem úplně přebýt ostatní chutě.
3 pánev - opečeme naporcovaného lososa, jen jsem osolila a dala špetku pepře, trvá to zhruba 15 minut, pozor ať ho neděláte dlouho, byl by pak vysušený

1 hrnec - vroucí vodu osolíme a nasypeme quinou, použila jsem 250 g. Vody by mělo být tak zhruba palec nad hladinou quinoi, vaříme zhruba 15 minut na mírném plameni, voda by se měla vyvařit a quinoa být na skus, pokud je quinoa hotová dříve, vodu slijte!

Zpět k 1 pánvi, špenát máme rozmražený, vodu odpařenou, přimícháme obsah 2 pánve, směs cibulky a česneku, osolíme, opepříme. Když máme dochuceno, přimícháme uvařenou quinou. Dochutíme 2 lžícemi lahůdkového droždí. Výhodou droždí je jeho specifická chuť připomínající sýr a také nám pokrm zahustí, pokud nám tam zbyde voda. Pozor tedy, aby vám to zase dobře klouzalo do krku. Droždí není nutné použít.

Servírujeme quinovo-špenátovou směs s opečeným lososem.

Celkem 4 porce směsi.

Dobrou chuť a dejte vědět, jak Vám chutnalo 

Markéta